Pielgrzymka do Meksyku - 10 - 21 lutego 2017 r.

24 lutego 2017

W dniach 10 – 21 lutego 2017 r. pielgrzymi z naszej parafii udali się do Meksyku na spotkanie z Matką Bożą z Guadalupe. Jest to największe na świecie sanktuarium Maryjne, które wznosi się na wzgórzu Tepeyac, gdzie w  1531 roku Matka Boża ukazywała się Juanowi Diego. Pamiątką tych objawień jest cudowny obraz Maryi,  który powstał na tunice Indianina, gdy ten rozsypywał  zawinięte w niej wcześniej róże. Liczni badacze stwierdzili, że obraz nie został namalowany ludzką ręką. Podczas pielgrzymki nasza grupa miała możliwość dwukrotnego uczestnictwa we Mszy Św. dziękczynno – błagalnej przed tym cudownym wizerunkiem Matki Bożej, a także czas na osobistą modlitwę i adorację.

Na trasie objazdu odwiedziliśmy także wiele przepięknych świątyń, o które bardzo często troszczą się sami wierni, ponieważ w kraju brakuje powołań kapłańskich czy zakonnych. Szczególnie wzruszająca była wizyta w Tenango del Aire i spotkanie z pallotynami, którzy od kilkunastu lat z powodzeniem szerzą na meksykańskiej ziemi kult Bożego Miłosierdzia. Na uwagę zasługuje także cześć  jaką Meksykanie otaczają Świętego Jana Pawła II, czego wyrazem są liczne pomniki czy obrazy w kościołach, a także niesamowita serdeczność wobec Polaków,  której grupa doświadczała podczas całego pobytu. Choć jest to naród bardzo ubogi i doświadczony przez historię, nie zapomina o najważniejszych wartościach – wierze i rodzinie, potrafi dzielić się radością z innymi i radzić sobie w trudnych czasach.

Pielgrzymka była także doskonałą okazją do poznania historii Meksyku, zwłaszcza tej prekolumbijskiej oraz kolonialnej. Podczas wyjazdu zwiedziliśmy liczne stanowiska archeologiczne związane z plemionami Azteków, Majów czy Tolteków. Największych wrażeń dostarczył Teotihuacan, czyli „miejsce, w którym ludzie stają się bogami”, a gdzie  znajdują się Piramidy Słońca i Księżyca oraz świątynia Węża Pierzastego uważanego za jednego z największych bogów Mezoameryki.

Pielgrzymując po meksykańskiej ziemi, doświadczaliśmy wielu dodatkowych atrakcji. Dla jednych niezapomniane będą na pewno gwarne i kolorowe targi, dla innych wjazd gondolą do hotelu w górskim Taxco – „stolicy srebra” czy rajd garbusami po mieście. Z uśmiechem będziemy wspominać  rejs po zatoce o zachodzie słońca, pobyt na lagunie oraz „uwalnianie” żółwi do oceanu, a z drżeniem serca skoki do wody z urwiska w Acapulco czy olbrzymie jaskinie w Parku Narodowym Grutas  de Cacahuamilpa.

Dziękujemy przede wszystkim ks. Andrzejowi za koordynację pielgrzymki oraz opiekę duchową. Państwu Edycie i Markowi Ponichterom – właścicielom biura Orbit Travel za wspaniałą organizację wyjazdu oraz sympatyczne towarzystwo. Panu przewodnikowi Piotrowi Orechwo za  przybliżenie nam historii, kultury i uroków Meksyku, a także za wszelką pomoc. Wszystkim pielgrzymom za otwarte serca, serdeczność, wzajemną troskę, zaangażowanie w liturgię Eucharystii, modlitwę, dzięki czemu udało się stworzyć niepowtarzalną atmosferę.